Tarihi Simena kasabası, günümüzde Türkiye’nin Kale köyünde yer almaktadır. Kasaba M.Ö. kurulmuştur ve halen bölgenin zengin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir yerdir.

Simena, kentin antik dönemine tanıklık eden çok sayıda eseri korumuştur. Kasabada bulunan yazıtlar MÖ 4. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Orta Çağ boyunca kullanılan Simena Kalesi, kentin en önemli mimari anıtlarından biridir.

Kalenin içinde kalıntıları birkaç bloktan oluşan bir tapınak ve bu tapınakla ilişkili bir stoa bulunmaktadır. Ayrıca kale içinde doğal kayaya oyulmuş 7 sıra koltuklu 300 kişilik bir tiyatro görebilirsiniz. Likya şehirleri arasındaki en küçük tiyatrodur ve çarpıcı mimarisiyle hala etkileyicidir.

Kaya mezarının üzerinde farklı dönemlere ait iki duvar bulunmaktadır. Roma dönemi duvarı düzgün bloklardan oluşurken, geç dönem duvarında boşluklar bulunmaktadır. Her iki duvar da Simena kentinin çalkantılı tarihine tanıklık eden önemli tarihi eserlerdir.

Ziyaretçiler kentin arazisinde dolaşarak güzelliğinin ve eşsiz atmosferinin tadını çıkarabilirler. Simena, kendinizi tarihe kaptırabileceğiniz, yeni şeyler öğrenebileceğiniz ve aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.